Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach ostrzega

Fałszywi wnuczkowie znów uderzyli. Seniorzy bądźcie ostrożni!

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni (27-28 stycznia 2021 roku) gorlicka Policja otrzymała kilkanaście zgłoszeń dotyczące prób wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą na córkę (syna), która spowodowała wypadek. Niestety w dwóch przypadkach oszuści osiągnęli swój cel, a mieszkańcy naszego powiatu stracili łącznie ponad 70 tys. złotych.

W dniach 27 i 28 stycznia br. mieszkańcy naszego powiatu stali się celem ataków oszustów działających metodą „na córkę (syna), która spowodowała wypadek. Do gorlickiej komendy wpłynęło kilkanaście zgłoszeń dotyczących telefonicznych prób oszukania mieszkańców niemal całego naszego powiatu, choć wiemy, że takich telefonów mogło być nawet kilkadziesiąt.

Działanie przestępców w każdym przypadku wyglądało bardzo podobnie. Oszuści dzwonili do seniorów na telefony stacjonarne z numerów zastrzeżonych i podszywali się pod ich córki lub synów. Płaczącym głosem informowali, że spowodowali poważny wypadek i potrzebują dużej sumy pieniędzy, by uniknąć odpowiedzialności. Później przekazywali słuchawkę innej osobie, który przedstawiała się jako policjant i miała uwiarygodnić całą historię. Następnie oszuści proszą o wykonywanie wszystkich ich wskazówek, co w konsekwencji prowadzić ma do przekazania pieniędzy – bardzo często oszczędności całego życia. Niestety w dwóch przypadkach przestępcy osiągnęli swój cel, a dwaj mieszkańcy naszego powiatu stracili ponad 70 tys. złotych.

W związku z tym gorliccy policjanci ponawiają apel do seniorów o ostrożność i rozwagę, a młodych ludzi proszą o informowanie swoich rodziców, dziadków i sąsiadów o sposobach działania oszustów.

Gorliccy policjanci ostrzegają:

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego czy policjanta będzie informował nas o kłopotach członka rodziny i żądał od nas pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Wykonanie takiego połączenia pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia.
  • Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.
  • By wyeliminować niechciane anonimowe połączenia, i tym samym w dużej mierze ograniczyć oszustom możliwość dodzwonienia się na nasz telefon, można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach